אני לא מתכוון להחזיק את הקלפים קרוב לחזה ולשמור את הידע הזה לעצמי. מבחינתי, יש מקום לכולם. יש יתרון לגודל ולפיזור סיכונים. אני לא עושה רק תפוח, אלא עוד 30 גידולים שונים ואנחנו מחפשים כל הזמן את הדבר הבא".

הדבר הבא מבחינת גבי קוניאל הוא כניסה לשוק הפרחים העולמי.         
   "זה שוק מוכוון ייצוא והעולם הוא ענק! אנחנו רק טיפה בים בתחום הזה, אפילו לא מגרדים את הקצה של שוק הפרחים. כיום, בצפון הגולן לא מגדלים פרחים. ניתן למצוא גידולי פרחים בעיקר במרכז הגולן. בחלקות הניסוי, אנחנו מגדלים כיום שלושה זנים של פרחים כמו אדמוניות ואורטנסיה. יותר קל לשווק אדמוניות לעולם מאשר תות בקיץ לישראלים".

שיטת הגידול של האדמוניות מנצלת את הפרשי הגבהים הייחודיים שיש רק בגולן.

"כשנסענו עם מו"פ צפון לבורסת הפרחים בהולנד, חיפשנו מה חסר בתקופות מסוימות. לדוגמה, בוולנטיין'ז דיי וביום האם הבין-לאומי בחודש ינואר. גילינו שפרח האדמונית לא קיים בשוק בתקופה הזו והמחיר לאדמונית יכול להיות גבוה מאוד. אבל אדמונית צריכה חום כדי לפרוח ומדובר בשיא החורף. שברנו את הראש איך אפשר לגדל אדמונית ולייצא אותה דווקא בינואר, כשהיא חסרה בשווקי העולם. הפתרון מתבסס על היתרונות של הגולן.יש לנו שטחים בגובה 1000 מ' ושטחים ב-0 מטר בכנרת. יש טכנולוגיות שינוע ובשנתיים האחרונות אנחנו מייצאים את האדמונית לעולם בחודש ינואר".

איך זה עובד? במשך שמונה חודשים, בעונות החמות, מגדלים את האדמוניות בעציצים, במזג האוויר הקר, בחממות בצפון הגולן. הקרירות מרדימה את הצמח ומונעת ממנו לפרוח. בחורף משנעים את העציצים לשטחים באזור הכנרת למשך חודשיים והפרח מקבל את זריקת החום שלו ומתעורר לחיים. אז, בזמן שבעולם אין אדמוניות, מייצאים את הפרח לשווקים.

"רעיונות לא חסר. אפשר לקחת את החקלאות לאגרוטוריזם. חקלאי עצמאי יכול לגדל חלקות של פרחים, או ירקות, לקטיף עצמי ולהרוויח גם מתיירות. עם ישראל יכול להגיע לגולן ולקטוף לעצמו את הירקות לסלט ואת זר הפרחים לשולחן השבת. זו חוויה שאנשים מחפשים, את הנגישות לטבע".
אחת הבעיות הקשות של החלקאות בישראל היא מצוקת כוח האדם. מנסים למצוא פתרונות גם לזה. אלה אולי פתרונות לטווח רחוק, אבל אם לא יתחילו לקדם אותם עכשיו, הנושא לא יתקדם לשום מקום. כוח אדם ישראלי איכותי יש בשפע - סטודנטים בחופשות הקיץ וחיילים משוחררים שמעוניינים לעבוד בקטיף. הבעיה היא שאין איפה לשכן אותם בעונות הקטיף.
משקי צפון הגולן קיבלו החלטה לקדם הקמת חוות סטודנטים וקבלנו לכך את תמיכת ראש המועצה. מונה פרויקטור שיגבש הצעה להשתמש לדוגמה בתשתיות שיש בצפון הגולן כמו במחנות צה"ל נטושים - חושניה, דלאווה - ולהתאים את התשתית שלהם לאכלוס בקיץ של סטודנטים שיעבדו במשקים השונים. הכול בגדר רעיון שנבחן עכשיו. אבל ישנם פתרונות טכנולוגיים לבעיית כוח האדם.
קוניאל: "כמה שישראל מתקדמת בחקלאות, בעיקר בגלל סוגיית הפתרונות למים והשקיה, יש תחומים שאנחנו מאוד שמרניים בהם. אחד מהם הוא אגרוטכניקה - מיכון חקלאי. קיים בעולם מיכון שהוא כלי עזר לחקלאי. יש לנו חלקות גדולות וכמויות גדולות של פרי ואנחנו זקוקים להרבה כוח אדם בעונות מסוימות. אם עושים התאמה בין המיכון החדש שקיים בעולם לגידולים שלנו, זה עושה שינוי גדול ומייעל את העבודה".
 
להשאיר מורשת
גבי מפגיש אותי עם כמה חקלאים צעירים שהצטרפו למרום גולן ועובדים במשק. הוא טופח להם על הכתף בחיוך גדול ומספר לי על כל אחד בפרוטרוט. גבי רוצה לראות עוד ועוד חקלאים צעירים בסביבתו. "כשאני נוסע לכנסים בארץ, הרבה פעמים אני החקלאי הצעיר ביותר שנמצא שם ואני בן 52. חקלאות זה ריצה למרחקים ארוכים. התפקיד שלנו, המגדלים הוותיקים, הוא להשאיר מורשת לדור ההמשך, לעזור לצעירים להשתלב בתחום ולבנות את דור ההמשך שייקח מאתנו את המושכות".