כותרת
> C;
1/1
טיפוח ויופי

למה צומח שיער לבן והאם יש דרך לטפל בזה?

גולן טיפוח ויופיפורסם: 28.11.17 , 15:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


צבע השיער והעור נקבעים על פי כמות המלנוציטים וכאשר הם מתים בתהליך ההזדקנות – אתם עומדים לראות שיער לבן. מצד שני, יש דרכים לצמצם את התופעה ורובן קשורות לאימוץ אורח חיים בריא
תהליכים שעוברים עלינו עם הגיל וההזדקנות משפיעים מאוד על המראה החיצוני. מלבד קמטים שמתחילים להופיע על העור, שינוי במבנה הגוף והקרחה אצל גברים, יש גם תופעה מוכרת של שיער מלבין.
בשביל להבין למה צומח שיער לבן ומה אפשר לעשות עם זה, צריך להכיר את החלקים שמהם בנויה השערה. לאחר מכן ניתן גם לבחון את הפתרונות שעל הפרק ולהכיר את הדרכים היעילות ביותר לצמצם את הסיכוי להופעת שיער לבן ולהסתירו.
מה קובע את צבע השיער שלכם?
השיער שלנו מורכב משני חלקים. החלק הראשון הוא גוף השערה ואותו אנחנו בדרך כלל מזהים כשיער כי הוא נמצא בחוץ, בעוד החלק השני הוא שורש השערה שנמצא בתוך העור. במקביל, ישנו זקיק שמורכב מתאים ותפקידו לייצר את השיער ולאחר מכן להזין אותו בחומרים חיוניים.
אחד החומרים שבהם מזין המלנין את השיער נקרא מלנוציט – והוא מייצר את הפיגמנט מלנין. הפיגמנט שהוא לרוב חום או שחור נותן את הצבע לא רק לשיער אלא גם לעיניים, לעור ועוד. למעשה, צבע העור והשיער שלנו תלויים בעיקר בכמות המלנין שאותו מייצרים אותם מלנוציטים. במילים פשוטות, הלבנת שיער היא התהליך שמתרחש עם ההתבגרות ובו המלנוציטים בזקיקי השערה מתים. בלעדיהם אין מה שייתן את הצבע לשערות והתוצאה היא שיער מאפיר ומלבין.
כך תצמצמו את הסיכוי להופעת שיער לבן
למרות שמדובר בתהליך ביולוגי טבעי ונפוץ, התרבות המערבית עדיין רואה בשיער הלבן תופעה שצריך להתמודד איתה. אצל מרבית הנשים מופיע שיער לבן באמצע שנות ה-30 ואצל גברים זה קורה מוקדם יותר. בניגוד למה שנהוג לחשוב, שיער לבן לא בהכרח קשור לדאגות או טראומה אך הוא כן נובע מאימוץ אורח חיים מסוים.  
מדענים ואנשי מקצוע מסכימים שאורח חיים בריא ושמירה על תזונה מאוזנת שכוללת הרבה ויטמין D, ויטמין B וכמובן ויטמין 12B יבטיחו שנות ייצור מלנין רבות ויאטו את קצב הלבנת השיער. בנוסף, יש קשר בין עישון לצמיחת שיער שיבה וכמובן שתמיד אפשר לצבוע את השיער.
הפתרון של צבעי שיער נפוץ כיום אצל גברים ונשים כאחד. היות וידוע שאין קשר בין הלבנת שיער לבין נשירה, כדאי להתחיל לצבוע אותו כאשר מרגישים בכך צורך אישי. חומרי הצביעה החדשים גם לא מסכנים את השיער, כמעט ולא פוגעים בו ובעיקר משפרים את תחושת הביטחון והדימוי העצמי. לאחר הצביעה ניתן להשתמש בשמפו וקונדישינר איכותיים המיועדים לשיער צבוע ולוודא שהם מכילים חומרים ששומרים על עמידות הצבע כמו מסנני קרינה וקרטין.