כותרת
> C;
1/1
תלמידים ונוער

מחזירים את הקסם לבקעת הבטיחה

גולן תלמידים ונוערפורסם: 12.09.17 , 18:04ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

יום שלישי חם של יוני, שש וחצי בבוקר, חניכי מכינת ימין אורד מחצור הגלילית מתייצבים בבית הבק עם המון מרץ ורצון לעשות טיפה יותר טוב בעולם. מפעל הבונים היושב בכפר הנשיא מאמץ את המכינה והציעו יום ניקיון משותף. הפניה לפקחי שמורת הטבע מג'רסה התקבלה בידיים פרושות. רצועת החוף משפך הירדן ועד שפך המג'רסה שיוועה למושיעים שיגיעו אליה, שכן זהו אזור סבוך, רטוב, עם גישה לא קלה. הרצועה ארוכה ומלאה בזבל שמגיע אליה מחופי הכנרת הסמוכים וגדות הירדן, זבל שמגיע לאזור עם גלי הכנרת, זבל שהושאר בשטח ע"י מטיילים.
שמורת הטבע בקעת בית צידא, או הבטיחה כפי שנקראת בפי כל, משתרעת על שטח של כ- 7,000 דונם. זוהי שמורת הטבע הגדולה בארץ של נופי מים מתוקים. הבקעה השוכנת בצפון-מזרח הכנרת היא המקום היחיד בישראל שבו נשתמרו נופי לגונות טבעיים, כמעט בלתי מופרעים. בבטיחה התפתח מגוון עשיר של מיני צומח ובעלי חיים ימיים. הלגונות שבבקעה וסבכי הצמחייה הטבולה במים הם בית גידול חשוב לדגי הכנרת בעונת ההטלה (בעיקר לאמנון הגליל), ובכך יש תרומה חשובה לאיזון האקולוגי של הכנרת. גם היונקים ממלאים את שבילי הבקעה וניתן למצוא בבטיחה צבאים, תנים, דורבנים ורבים אחרים.  
נחזור אל המכינסטים המקסימים. החבר'ה הצעירים, רגע לפני הגיוס, הפשילו שרוולים, חלקם גם הורידו לגמרי את החולצות (בכל זאת- 40 מעלות צלזיוס) ויצאו למשימה. מה לא נאסף באותו בוקר בחופים? נאסף הכל. שולחנות, משוטים, כיסאות פלסטיק, רשתות ואורגזים הועלו כלאחר כבוד לרכבים ומילאו 2 טנדרים, עגלה וריינג'ר, שלמעשה המתנדבים האדירים ניקו את חופי הבטחה מפסולת שמזיקה מאוד לנוף הג'ונגל הקסום שלשפת הימה. מלבד הנוף, גם בעלי החיים נפגעים מאוד מפסולת אדם. חיות הבר עלולות להיתקע במיכלים, להיתפס בחוטי ברזל ואם הפסולת הינה אורגנית, כלומר קליפות או שאריות מזון- משתנה התנהגותן של חיות הבר והן נסמכות עוד ועוד על האדם, מתקרבות לאנשים ולמעשה נעשות פחות ופחות חיות בר טבעיות.
אין לנו מילים מספיק חמות לתאר את הדרך בה עבדו חניכי מכינת ימין אורד. עבודה רצופה של חמש שעות, לא מוותרים על אף פיסת פסולת, כך  שיהיה נקי באמת, כך שיהיה נעים באמת. את החניכים ליוו שישה פקחים, משמורת המג'רסה ופקחים אזוריים, כמו גם איתן מאלמגור שייצג את מפעל הבונים, כשעל הכל פיקד שירן אונגר מנהל שמורת המג'רסה. הפקחים חצו איתם את פלגי הנחלים הזורמים אל הכינרת ובעיקר התמוגגו- מהנוער ומרוח הנתינה!
נעמה מנספלד, מנהלת מרכז חינוך והסברה גולן רשות הטבע והגנים מרחב גולן.