כותרת
> C;
1/1
טיולים ותיירות

נוער הגולן מדריך את ילדי הגולן "בשביל הגולן"

גולן טיולים ותיירותפורסם: 16.09.17 , 19:11ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

"אין אהבת הארץ בלא ידיעת הארץ ואין ידיעת הארץ בלא מגע בלתי אמצעי איתה... רק הרואה בעיניו כמה יפה היא ... יוכל לאהוב את הארץ, לאהוב אותה אהבה של ממש".
 
 כך הפליא לתאר זאב וילנאי, אחד מגדולי חוקרי ארץ ישראל. למשפטים אלו ניתן להוסיף ש"רק האוהב את הארץ הזו, יידע לשמור עליה באמת". זהו המסר העומד מאחורי פיתוח תוכניות חינוכיות שונות המתקיימות ברמת הגולן בהובלת המועצה האזורית גולן ובביצוע מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים.
לאורך שנת הלימודים מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות המיועדות לגנים, לבתי הספר היסודיים ולמוסדות העל-יסודיים במועצה האזורית גולן, שמטרתן להפגיש את התלמידים עם הטבע, הארכיאולוגיה והמורשת של הגולן.
 
התוכנית החינוכית "בשביל הגולן" מתקיימת זו השנה השישית בשיתוף פעולה של מחלקת החינוך במועצה האזורית גולן, יחידה סביבתית גולן, בהובלת מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים במסגרת שח"ק ירוק (שיתופיות חינוכית קהילתית) של משרד החינוך, והמשרד להגנת הסביבה. תוכנית זו צמחה מתוך הצורך לחזק את זיקתם של ילדי הגולן אל הזהות ה"גולנית" שלהם. במסגרת התוכנית מאמץ כל מוסד חינוכי מקטע משביל הגולן. למעשה השביל משמש כ"עמוד שדרה" דרכו נוגעים התלמידים בתכנים רלוונטיים מעולם שמירת הטבע, הגיאולוגיה, הארכיאולוגיה, ההיסטוריה ועוד. התוכנית אינה מתרכזת בלמידה בלבד, אלא גם בעשייה. העשייה מתמקדת בפיתוח נקודות עניין שונות בשביל הגולן, תרומה לתחזוקתו והעברת הידע הנרכש והחוויה אל קהילת הגולן. לתוכנית שותפים שמונה מוסדות חינוכיים: בי"ס "נופי גולן" בקצרין, אולפנת "איילת השחר" ביונתן, אולפנת "איי"ל ברמה" בנוב, בי"ס "ברנקו וייס" ברמות, ישיבת אלוני הבשן, הישיבה התיכונית בחיספין, ישיבת תמר בנטור וישיבת 'רגבים' בנטור. כמובן שגם השנה שותפים לתוכנית "בשביל הגולן" תלמידי כיתות ז' של מועצה אזורית גולן.
מטרות וארגון התכנים הן חיזוק הקשר שבין הילד הגדל ומתחנך בגולן, לבין נופיה ואתריה ההיסטוריים של הרמה, בתהליך של למידה חווייתית חוץ-כיתתית. ההנחה היא כי יצירת זיקה בין הילד לסביבה, תחזק את האכפתיות לגולן ותעודד מעורבות ועשייה.
חזון חינוכי מתממש - נוער הגולן מדריך את ילדי הגולן "בשביל הגולן"
במסגרת התוכנית החינוכית בשביל הגולן התקיים ביום רביעי שעבר יום שיא לכל תלמידי כיתות ג' בבתי הספר היסודיים: מצפה גולן, אביטל, גולן, הצבי, ואהבת, מעיינות, תלמוד תורה חיספין ובית הספר שורשים.
התלמידים טיילו בשביל הגולן מדרך נוף מבוא חמה ועד לעין תאופיק, והודרכו ע"י מדריכי רשות הטבע והגנים. לאורך המסלול התקיימו מספר תחנות הדרכה: תחנת היווצרות הגולן, תחנת היסטוריית הגולן, תחנת מה ברמה- על החיים המשותפים בגולן- טבע ואדם ותחת התיישבות גולן. התלמידים קיבלו בתחילת המסלול את מחברת החוקרים הצעירים, ענו על חידות בהפעלות וקיבלו חלקי פאזל וכוכבי זהב. מיותר לציין שכל הכיתות האלופות עמדו במשימה!
עם ההגעה לעין תאופיק התקיים הפנינג ענק שהופעל ע"י בני נוער מהגולן המשתתפים בתוכנית החינוכית בשביל הגולן במוסדות העל-יסודיים.
חניכי הישיבה בחיספין הכינו פוקאצ'ות טעימות ומשביעות. 
חניכי ברנקו וייס הפעילו תחנת הפעלה על נשרים, תחנת באולינג ממוחזר עם חידות נחלים ותחנת בינגו בנושא הגולן. 
חניכי אלוני הבשן הפעילו את תחנת גלגל המזל- חידות והפתעות מהטבע. 
תלמידי השל"ח מנופי גולן הדריכו את התלמידים לאורך השביל ואף העבירו משחקי רצפה ענקיים בנושא נשרים וסלמנדרות. 
האווירה הכיפית שהייתה בחורשה שבעין תאופיק הראתה אחדות גולנית, בתי ספר מתערבבים אילו באילו ומשחקים ביחד בהפעלה של תלמידי תיכון, שמצדם הגיעו עם נכונות להפעיל ולתרום.
לסיום נאמר תודה גדולה לכל בתי הספר שלקחו חלק ביום זה ולכל מי שסייע להעביר את היום בבטיחות ובביטחון.
 
מחלקת חינוך מועצה אזורית גולן
מרכז חינוך והסברה גולן, רשות הטבע והגנים