כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

"הכרתי הרבה אנשים שחיו את החיים בקטן, מבלי להגשים אפילו חלום אחד"

גולן התפתחות אישיתפורסם: 28.12.20 , 10:32ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לאחר שעבדה במשך 25 שנה כאחות אונקולוגית במחלקות המטואונקולוגיות, נויה אור יהב עשתה שינוי דרמטי בחייה והחלה לעזור כמאמנת אישית ועסקית לנשים לצמוח מתוך השפל בחייהן

לאחר 25 שנה במהלכן עבדה כאחות אונקולוגית אקדמאית בבית החולים אסף הרופא, בגיל 43 עשתה נויה אור יהב צעד לא שגרתי ועזבה מקום עבודה בטוח וקבוע. "ביום בו עזבתי את בית החולים אמרתי לעצמי שכישלון אינו אופציה עבורי. ראיתי הרבה מטופלים גוססים ונפטרים לאחר שחיו חיים של אנשים אחרים. במקום שיהיו במקום של השלמה ובשלווה, הם התחרטו על כל הדברים שלא הספיקו לעשות וליבם נשבר. הכרתי הרבה אנשים שחיו את החיים בקטן, בבינוניות ובהתפשרות מבלי להגשים את עצמם או מבלי להגשים אפילו חלום אחד, חיים בתסכול, בפחד, בחרדות ובהישרדות".

נויה אור יהב, מרצה, מאמנת אישית ועסקית ויועצת עסקית המסייעת לנשים לצמוח מתוך השפל בחייהן – האישי, המקצועי והעסקי, מסבירה כי כאשר יש דיסוננס בין הנפש לגוף, אז מגיעות המחלות. "למעשה, הבנתי שצריך לחיות את החיים ללא פחד ובאופן מלא ומספק. אבא שלי נתן לי דוגמה כיצד לא לחיות את החיים. הוא חי חיים בינוניים ומתוך התפשרות כי זה מה שהכיר. הוא לא הגשים אפילו חלום אחד, לא היה באמת מאושר בחייו ובעבודתו, כי לא עשה אף בחירה בחייו. הוא נפטר בגיל 64 בלבד כתוצאה מקריסת מערכות בשל הרבה מחלות כרוניות מהן סבל, אחרי שבמשך כשנתיים היה מונשם ומורדם. אז הבטחתי לעצמי שאני הולכת לחיות את החיים במלואם, בלי חרטות, בעוצמה ועם אומץ גדול לצאת לדרך לא ידועה. החלטתי להיות מצליחנית ולא קורבנית".

בהרצאה "מהתחתית אל הפסגה", שהיא מעבירה בארגונים, בחברות ובמוסדות אקדמיים, היא מדגישה כי זה לגמרי לא משנה אילו קלפים קיבלנו כשנולדנו, אלא כיצד אנו בוחרים לשחק איתם. "מי שמסוגל ללכת אחרי ליבו, יכבוש את העולם. בחירה אחת שנעשה כעת תשנה לעד את חיינו. בהרצאה אני מתארת כיצד השתנו חיי – מאז שנולדתי ועד היום וכיצד הגשמתי את עצמי כנגד כל הסיכויים. כאשר אנו מדייקים את המוצרים ואת השירותים בעסק, מגיעים אלינו הלקוחות המדויקים עבורנו שגם מסכימים לשלם סכומים גבוהים יותר. הצלחתי באה לידי ביטוי בכך שעסקים הנמצאים בקשיים אינם נסגרים, בעלי עסקים שאני מלווה מכפילים ומשלשים את הכנסותיהם, עולים על במות נחשבות ומככבים בכלי התקשורת".

נויה מספרת בגילוי לב כיצד גדלה במשך שנים בסביבה של נרקומנים, ועבריינים ואף ניהלה איתם קשרים הרסניים ביותר. "לאחר שנים לקחתי אחריות על חיי, התנתקתי מהסביבה הלא מקדמת וממערכות היחסים הלא מקדמות, הבראתי את עצמי והתחלתי להסתובב עם אנשים שיעצימו אותי ועם אנשים שמצליחנים ודוגמא למופת ומהר מאוד הפכתי לאחת כמותם".

נויה, תושבת חולון, נולדה וגדלה ברמלה. כשאמה המנוחה הייתה בהריון עם נויה ועם אחיה התאום, אחותם בת השנה וחצי נחנקה למוות מבוטן שבלעה. טראומה זו ליוותה את ילדותה הקשה של נויה, שכללה התעללות פיזית, נפשית ומינית על ידי אביה של חברתה כשהגיעה פעם אחת לביתה. "היא לא הייתה בבית ואביה אמר לי שאחכה לה. הוא ניצל את תמימותי והתחיל לגעת בי באיברים אינטימיים ותקף אותי מינית בצורה ברוטלית ביותר על ידי החדרת חפצים. כשזה קרה פשוט קפאתי. ברחתי משם כשאני מדממת מאיבריי האינטימיים. לאחר המקרה לא סיפרתי לאף אחד, כי לא באמת האמנתי שמישהו באמת יאמין לי".

היא התמודדה עם החיים לבדה כבר החל מגיל 13. "גדלתי בבית במצב סוציו-אקונומי בינוני ומטה. מכיוון שלאבא שלי לא הייתה אפשרות לשלם על לימודיי, יצאתי לעבוד בקטיף ענבים, במפעל לחמוצים וכבייביסיטר. לא יכולתי להגיד בבית מה אני באמת חושבת ונאלצתי להתמודד לבדי עם כל קושי. הייתי ילדה בודדה ולא מקובלת מבחינה חברתית, ולעתים גם מרדנית שהולכת בדרך משלה ולא מקשיבה לאף אחד".

בנערותה היא גדלה בסביבה של נרקומנים ועבריינים. בגיל 16 החלה לטפל בחולים במחלקות פנימיות בבית החולים קפלן. "עשיתי את מה שחשבתי לנכון ולא פעלתי לפי הכללים, ולכן רצו להעיף אותי מבית הספר וממגמת הסיעוד. בסופו של דבר, הצלחתי לשכנע להשאיר אותי. צבעתי את השיער לבלונד פלטינה, צבעתי את הגבות והתלבשתי באופן פרובוקטיבי בשביל למשוך את תשומת לב שלא קיבלתי בבית. הייתי יוצאת עם גברים מבוגרים ממני, בניגוד מוחלט לרצון הוריי".

בגיל 26 התחתנה נויה עם גבר שלא אהבה, בעיקר בשל הלחץ החברתי ולחצים שהפעילו הוריה. מיד לאחר החופה היא אמרה לבעלה: "אני אתגרש ממך ולא אשאר איתך". זה לקח לה חמש שנים להתגרש אחרי חמש שנות "נישואים מהגיהינום", כפי שהיא מתארת. "במשך חמש שנים חייתי עם בעל שלא רוצה לעבוד ולא רוצה לקחת אחריות על הנישואין. עברתי ממנו השפלות מילוליות, סירוב לקיים איתי יחסי אישות ומעילה באמון שנתתי בו. מתוך חמש שנים אני עבדתי מסביב לשעות בכמה עבודות בו זמנית, אבל הוא לא עבד רוב שנות נישואינו. במשך שלוש וחצי שנים מתוך חמש שנות נישואינו גרתי לבד בחדר השינה ואילו הוא גר בסלון".

לאחר הגירושין, השתנו חייה והיא החלה במסע התפתחות אישי במהלכו קראה הרבה ספרים והשתתפה באינספור סדנאות, בקורסים, בסמינרים, בהרצאות ובתהליכי התפתחות רבים. בגיל 34 הכירה נויה דרך הפייסבוק את אהבת חייה, שי, טכנאי מחשבים ומנהל רשתות, אליו היא נשואה יותר מעשר שנים. "הוא לקוי שמיעה אך אני הפכתי את הלקות הזאת ליתרון משמעותי. שי הוא גבר מדהים, אמין, נאמן ואיש משפחה".

נויה השילה ממשקלה 43 ק"ג והגיעה עד ל-70 ק"ג. היא למדה לתואר שני במכללת רמת גן, למדה לתואר מאמנת אישית מוסמכת במכון אדלר, וגם למדה אימון עסקי וארגוני, NLP - פרקטישינר, מאסטר וטריינר, וכל מה שחשוב להקים עסק מצליח ורווחי.

לדבריה, כל המשברים הקשים שעברה בילדותה, בבגרותה, בנישואיה הראשונים, בגירושין ובעסק גרמו לה להפוך לאישה חזקה, אסרטיבית, עם חושים מחודדים, שאפתנית, ממוקדת מטרה ולא מוותרת. "כיום אני מודה לכל השיעורים הקשים שעברתי, כי בזכותם אני מצליחה להביא נשות עסקים למקום הכי רחוק עבורן ועבור העסק שלהן ולהפוך למותגים מוכרים, משפיעים ומרוויחים. מי שנתנו לי השראה הם אנשים שהפכו למצליחנים, משפיעים ומרוויחים כמו: אופרה ווינפרי, טוני רובינס, רובין שארמה, יובל אברמוביץ', מדונה, ליידי גאגא ועוד. מי שעזרו לי הם אחי התאום רובי סגל, אחותי רונית סגל שהאמינה ותמכה בי, הנומרולוגית והמתקשרת שרה זמיר, האחות הכללית טלי לבס והמנטורים והיועצים שעזרו לי לעלות למעלה. אי אפשר להתקדם מבלי לקחת עזרה מהאנשים הנכונים, כך גם מקצרים משמעותית את הדרך".

היא מודה כי על מנת להצליח בדרכה היא נאלצה לשלם מחירים אישיים, כספיים, חברתיים, זוגיים ומשפחתיים, ואף להוציא הרבה אנרגיות ולהקדיש זמן רב. "הייתה לי הסבלנות והייתי מוכנה לעשות הכל כדי להצליח, כלומר, הרבה פעולות לא נוחות שלא התחשק לי לעשות אותן. יזמתי הרבה, עשיתי שיתופי פעולה ולא ויתרתי. הייתי נחושה וממוקדת מטרה ופעלתי עד הסוף כדי להשיג את מטרותיי, וזה הצליח לי בגדול".

נויה מציינת כי הייחוד של שיטת האימון שפיתחה הוא שבזכותה יכולים בעלי עסקים להרוויח עשרות אלפי שקלים מדי חודש. "אפשר להגיע רחוק מאוד עם השיטה הזאת, כולל להכרה בינלאומית. אני לא עוזבת את המתאמנות שלי עד שהן מצליחות ויוצאת מגדרי על מנת שהן יצליחו ובגדול. אני לגמרי מתמסרת ומחויבת להן ולמטרותיהן ותמיד נמצאת שם בשבילן, ואם הן נופלות, אני מרימה אותן למעלה. המתאמנות שלי מקבלות יחס אישי ותמיכה הכוללים: פגישות מלאות בהעצמה ובפירגונים, התקדמות במטרה ותכל'ס – מה צריך לעשות כדי להגיע למטרה, כולל תמיכה בדואר אלקטרוני, תמיכה טלפונית ותמיכה בוואטסאפ".

לדבריה, לאחר שהחלה לספר את סיפורה האישי הלא פשוט, הרבה אנשים התחילו לעקוב אחריה, הקהילה שלה גדלה משמעותית ורבים מחבריה ומחברותיה הפכו ללקוחותיה. "הבמה שהובילה אותי למודעות ציבורית גבוהה היא הרשתות החברתיות, שהשיווק בהן מאפשר להגיע לכמה שיותר אנשים ולחשוף את המוצרים והשירותים שלנו. ככל שניחשף שם יותר, זה ייצור חיבור רגשי והרבה יותר עוקבים שירצו לעקוב אחרינו. אפשר להגיע רחוק ברשתות החברתיות אם פועלים נכון בצורה מבוקרת וכותבים אותנטית. אני, למשל, הגעתי לקהילה עם מעל 80,000 עוקבים ברשתות החברתיות וברשימות התפוצה. מנגד, הרבה אנשים מציגים ברשתות החברתיות חיים מושלמים, מייפים את החיים ומזייפים אותם. זה עלול ליצור קנאה, כאב גדול ותסכול מצד האנשים, שאין להם חיים כאלה מושלמים, ואף ליצור פער גדול בקרב אנשים, שלא מעיזים להראות את חייהם שלדעתם רחוקים מלהיות מושלמים כמו החיים של האחרים".

דף הפייסבוק של נויה אור יהב:
https://www.facebook.com/noyacoach

נויה אור יהב בילדותה, צילום: פרטי 

נויה אור יהב בילדותה, צילום: פרטי 

נויה אור יהב בילדותה, צילום: פרטי 

נויה אור יהב בצעירותה, צילום: פרטי 

נויה אור יהב, צילום: מיכל קשרוב 

נויה אור יהב, צילום: סיגל קולטון

 

נויה אור יהב, צילום: מיכל קשרוב 

נויה אור יהב, צילום: מיכל קשרוב 

נויה אור יהב, צילום: ענבל מסיקה