כותרת
> C;
1/1
בריאות

פורים 2020 מנכ"ל מד"א אלי בין קורא להורים: מנעו מילדיכם לשחק בנפצים

גולן בריאותפורסם: 16.02.20 , 12:52ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
מדי שנה מטפלים צוותי מד"א בילדים, בני נוער ומבוגרים שנפצעים כתוצאה ממשחק בנפצים. בשנה האחרונה צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-13 ילדים, בני נוער ומבוגרים, שנפצעו כתוצאה ממשחק בנפצים, וסבלו מפציעות בפנים ובגפיים.
אתמול (שבת) נפגע נער כבן 13 מהרצליה כתוצאה מפיצוץ נפץ. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו להמשך טיפול בבית החולים, כשהוא סובל מפציעה קשה בגפיים.
מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מדי שנה, אנו מטפלים במקרים של ילדים ובני נוער שפציעתם כתוצאה ממשחק בנפצים שונים יכולה הייתה להימנע. הפציעות, לעיתים, קשות ואף בלתי הפיכות. על מנת לשמור על שמחת החג, אני קורא להורים למנוע לגמרי מילדיהם לרכוש נפצים ולשחק איתם".
המלצות מגן דוד אדום בנושא הנפצים ושאר המשחקים המסוכנים:
1. כל סוגי הנפצים אסורים באופן מוחלט לשימוש!! נפצי רקטות, זיקוקים גדולים ונפצי "נחש נפץ", לדוגמא, עלולים לגרום לכוויות קשות, לפגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים.
2. אסור לשימוש אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק, העלולים לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות כאשר הם פוגעים באיברי גוף שונים.
3. את קפצוני הנייר ואת הפיקות לסוגיהן יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין 'להשתיל' את הקפצונים והפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר, מחשש לגרימת שריפה ונזק רב.
4. בעת רכישת אקדח פיקות, יש לוודא כי על הקנה מותקן פקק בטיחות בצבע בולט.
5. אין להשתמש באבקות שרפה מכל סוג שהוא.
6. אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצותם.
7. אין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים – דבר שעלול לגרום נזק רב, ולעיתים בלתי הפיך.
במקרה של התלקחות אש, יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, ולכבות את האש בכמות גדולה של מים או באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד שלא לכסות, מחשש לחנק. כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד, ולחייג מיד למד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי, שמזהה באופן אוטומטי את מיקומכם המדויק.

צילום: דוברות מד"א

צילום: דוברות מד"א