כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

"לא ברור מדוע גמלא לא הפכה לאתוס הגבורה הלאומי"

גולן תרבות ופנאיפורסם: 26.05.21 , 12:27ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הסופר דורון בן שמעון משיק רומן היסטורי בשם "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו", שנכתב על הקרבות הקשים של היהודים נגד הרומאים שהתרחשו, בין היתר, ביודפת ובגמלא

"אני מתאר בספרי החדש במהלך המצור הרומאי על יודפת תחושות כמו: כאוס, פחד ואימה. אלו היו החוויות שחוויתי על בשרי כשריונר באותה מלחמה, כמו גם תחושה של חי או מת ואי-ודאות מפחידה שהרגשתי. את המלחמה שהייתה ביודפת אפשר רק לדמיין: כיצד סלעים נופלים על הבתים בעיר ועל האנשים ומנפצים אותם. כמי שהשתתף במלחמה כה קשה, אני יכול להיכנס לתחושות, לדמיין את הרעש העצום סביב ואת החיילים הרומאים שמסתערים עם מדי הקרב והנעלים המסומרות שמשמיעות קול וזורעות פחד ואימה, ממש לפני כאלפיים שנה".

כך מספר דורון בן שמעון, שבימים אלו יוצא לאור רומן היסטורי מרתק בשם "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו", בו הוא מתאר את סיפורי הקרבות של היהודים ברומאים בצפון הארץ, בין היתר ביודפת ובגמלא, ובירושלים – לראשונה מנקודת מבטו האנושית של יוסף בן מתתיהו שעד כה לא סופרה. הוא אף מחייה את הדמות הראשית בצבעים אנושיים נוגעים וגם את רגעי הפחד ואת רגעי הניצחון.

בן שמעון, בן 66, הוא מרצה, מורה דרך ואיש ססגוני, עטור תארים אקדמיים במדעי ההתנהגות, מנהל עסקים ומשפטים. במשך יותר מ-20 שנה שימש כסמנכ"ל כספים בחברות הייטק וביטוח. בתחום ההייטק הוא התמחה ברכישת חברות ובהבראתן. לאחר עזיבתו את עולם המיסוי וההייטק, עשה תפנית חדה בחייו ופנה ללמוד הדרכת טיולים. "תמיד אהבתי היסטוריה, אך הקורס שעברתי התעלה על כל הלימודים הקודמים ונתן לי הרבה עומק בתחום זה". במקביל, הוא החל להתעמק בהיסטוריה המרתקת של העם היהודי וכתב את ספר הביכורים שלו, לאחר שעזב את העולם המוכר לו מזה שנים רבות.

הוא מסביר מדוע היה לו מאוד חשוב להכניס לספר צדדים אנושיים של רגעי ניצחון, פחד ותבוסה ושיחות שלא נכתבו בספרי ההיסטוריה. כך למשל, לאחר שיוסף בן מתתיהו נשלף מהבור, החיילים הרומאים מרביצים לו, יש לו דם על הפנים והמוני זבובים על העיניים. הוא לא רואה כלום והרומאים קושרים קולר לצווארו וגוררים אותו ככלב שוטה לאוהל של מפקד הצבא הרומי אספסינוס שיוצא מהאוהל ומגיב: "תכניסו אותו לאוהל אבל חסר שאיזה זבוב יצליח להיכנס". באותו רגע, במחשבה מקברית, יוסף חושב לעצמו: "גם אספסינוס שונא זבובים".

בן שמעון, מדוע מצדה הפכה לאתוס הגבורה הלאומי – ולא גמלא או יודפת?

"כשהתגייסתי לצבא נשבעתי במצדה: 'שנית מצדה לא תיפול'. היה ברור לנו שבמצדה היהודים נלחמו בגבורה גדולה ברומאים. כשהתחלתי ללמוד ולהעמיק הסתבר לי שכמעט ולא התנהל שם קרב וכשהרומאים פרצו את החומה ותתכננו להסתער – במקום שהמורדים היהודים יילחמו עד טיפת הדם האחרונה הם התאבדו (או שלא). לא ברור מדוע גמלא לא הפכה לאתוס הגבורה הלאומי. הרי שם נלחמו היהודים עד טיפת הדם אחרונה ואף היה רגע אחד בו הם כמעט הביסו את הרומאים וכמעט הרגו את אספסאינוס. הסיבה לכך היא שבשנות ה-40, כשהחלו להקים את המדינה ושיוועו לנרטיב של גבורה, מצדה הייתה קיימת ואילו גמלא הייתה בצד הסורי ולא נודעת היכן. נערים ולוחמי פלמ"ח שרו: 'שנית מצדה לא תיפול' – למרות שהקרב האמיתי נערך בגמלא לא במצדה. גם בספרו של יוסף בן מתתיהו מוזכר שכ-5,000 איש מתו בקרבות בגמלא".

הספר "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו" פותח צוהר לנפשו המעונה ורבת הסתירות של יוסף בן מתתיהו. בגיל 26 הוא נשלח לרומא על ידי הסנהדרין, ובילה מעל לשנתיים בחצר הקיסרית. עם שובו לירושלים, מונה על ידי הסנהדרין למפקד המרד בגליל. לאחר התבוסה ביודפת, הוא נתפס על ידי הרומאים, אך במקום להוציאו להורג כמקובל, הפך אותו אספסיאנוס לאיש המודיעין הבכיר שלו. הספר נע מההווה לעבר ומשם לעתיד. זה סיפור שלא סופר מעולם על המרד הגדול של היהודים ברומאים. הספר מבוסס על "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" – ספר ההיסטוריה המונומנטלי של יוסף בן מתתיהו, על ממצאים ארכיאולוגיים שנתגלו בארץ ובאיטליה הקשורים למרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים, וכן על כתבי היסטוריונים אחרים שהזכירו פה ושם את המרד והאישים שהיו מעורבים בו.

בן שמעון: "ברומן זה לא נטלתי לעצמי חירות מרחיקת לכת לשנות את פני ההיסטוריה, למרות שהתקשיתי לעמוד בפיתוי. מנגד, הכנסתי לעלילה אירועים שתמציתם אכן התרחשה אך התיאור הוא בעיקר פרי דמיוני. לא מן הנמנע שחלק מהאירועים הדמיוניים התרחשו במציאות באופן דומה. המסמכים שנמצאו קבורים במבנה מסוף המאה הראשונה (לפי הרומן) נכתבו במקור בשפה היוונית. בתרגום לספר בחרתי להביאם לשפה המדוברת של ימינו, אך השארתי את רוח הדברים והתחושות כפי שנכתבו ביוונית של אז".

כיצד נולד במוחך הרעיון לכתוב את קורותיו של יוסף בן מתתיהו?

"תמיד היה לי דמיון מפותח. אני זוכר שלפני שמלאו לי 12 נסעתי לאירופה עם הוריי, ובארמונות ורסאי חיפשתי דלתות נסתרות שדרכן אולי עוברים המוסקטרים. כשקראתי על המרד הגדול בלימודי קורס הדרכת טיולים, התחלתי להרגיש שזה בוער בעצמותיי, במיוחד כשהגעתי בטיולים בקורס ליודפת, לגמלא ולירושלים. הרגשתי את הכאוס ואת הפאניקה של הגבורה, וממש יכולתי לראות כאילו זה מצולם בסרט. אז עלתה בי המחשבה לכתוב אבל לא ידעתי איך להתחיל. ואז הייתה לי התגלות, שאחריה בתוך שנה וחצי סיימתי לכתוב את הספר".

לפני 11 שנה עלה בן שמעון לראשונה על אופנוע כבד והחל לרכב לבדו לאורכה ולרחבה של הארץ, כדי לספוג נופים ואווירה, גם מעבר לים. "נסעתי לשלושה חודשים עם האופנוע שלי כדי לחרוש את כל אירופה. תכננתי ששם, קרוב לוודאי, אכתוב חלק נכבד מהספר, אך בפועל לא כתבתי שם מילה. לימים, חנן (שפר) הצלם הזמין אותי להצטרף אליו לחפירה ארכיאולוגית בבית צידא, ושם השמים הסתחררו מולי. לפתע הבנתי איך אני מתחיל את הספר וצעקתי: 'ישששששש, מצאתי'. הסברתי לחנן הצלם שהבנתי איך להתחיל את הספר – בחפירה גדולה ברומא בה יימצא יומן סודי. כשהתחלתי לכתוב, תהיתי מי יהיה גיבור הספר ובסופו של יום יוסף בן מתתיהו השתלט על העלילה".

הרגע המכונן של חייו היה בגיל 38, כאשר פגש בלונדון חבר לקרבות במלחמת יום הכיפורים ושניהם שוחחו ברחוב. "בחצי דקה של שיחה חזרנו לאוהל ולמלחמה. כשהחבר הלך לדרכו, נשארתי לעמוד לבדי בלסטר סקוור. היה מעונן מאוד, קור של חורף לונדוני, ולפתע השמיים התבהרו, העננים שטו וראיתי את הירח מעל ואמרתי לעצמי שתוך חצי דקה חזרתי לגיל 19. עד אז הרגשתי שגיל 50 הוא כמו נפילה לתהום. ברגע זה אמרתי לעצמי: 'דורון, תתחיל לחיות כאן ועכשיו'. שיניתי קיצונית את חיי והחלטתי לרכב על אופנוע כבד BMW 1200 ולחצות איתו את אירופה עם אופנוע, לאחר שחבר סיפר לי על חוויותיו בחו"ל. אחרי חודש כבר נהניתי מנופים מדהימים כמו בנורבגיה ומאווירה ומאנשים באיטליה ויוון".

בימים אלו הוא רוקם את עלילת ספרו השני, שייכתב על הורדוס. ספר שלמעשה יהיה ישלים את סיפור מלחמות היהודים. "הורדוס היה המלך היהודי הגדול ביותר, והספר ייכתב מזווית ראייתו של עוזרו האישי, האדם שהיה לצידו מגיל 14 ולאורך כל השנים והפך לאיש סודו. בניגוד לספר הנוכחי, בו המספר הוא יוסף בן מתתיהו וגם גיבור הספר, הפעם העוזר הוא המספר. שתלתי רמזים על הספר הבא כבר בסוף הספר החדש כאשר יוסף בן מתתיהו מקבל קלף ממישהו שאומר לו שסבא שלו היה העוזר האישי של הורדוס והוא נשבע שישמור על היומן ושיעבירו מדור לדור. אותן מגילות מתגלות גם בחדר הסודי".

לאתר של הרומן "כתב החידה של יוסף בן מתתיהו" מאת דורון בן שמעון: https://josephus-riddle.co.il/

הסופר דורון בן שמעון עם ספרו כתב החידה של יוסף בן מתתיהו, צילום פרטי

הסופר דורון בן שמעון עם ספרו כתב החידה של יוסף בן מתתיהו, צילום פרטי

הספר כתב החידה של יוסף בן מתתיהו , מאת דורון בן שמעון 

הספר כתב החידה של יוסף בן מתתיהו , מאת דורון בן שמעון 

הספר כתב החידה של יוסף בן מתתיהו , מאת דורון בן שמעון