כותרת
> C;
1/1
טיולים ותיירות

לאחר שנה וחצי שהייתה סגורה: מצודת הארבל נפתחת למבקרים, עם שדרוג חדש ומשמעותי

גולן טיולים ותיירותפורסם: 14.07.22 , 11:28ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לאחר שנה וחצי שהייתה סגורה: מצודת הארבל נפתחת למבקרים, עם שדרוג חדש ומשמעותי

המצודה הצבאית שנבנתה בשנת 1621 נפתחת לאחר עבודות שימור נרחבות שכללו גם בניית קיר תמך מברזל המדמה את קו הקיר של המצודה. בחודשים יולי ואוגוסט יתקיימו במקום סיורי זריחה ייחודיים אל מאחורי הקלעים של עבודות השימור בתוך המצודה, שיספקו למטייל חווית ביקור מלאה בתצפיות נוף מרהיבות וארכיאולוגיה מפוארת

************

ביום שבת הקרוב (ה-16 ביולי) תפתח לראשונה מזה כשנה וחצי מצודת הארבל למבקרים, לאחר עבודות שימור שנעשו במקום על מנת להתמודד עם תהליך הבלאי הטבעי שהחל מאז נטישתה בתקופה העות'מנית.

מצודת הארבל הנה מצודה צבאית שנבנתה בשנת 1621 על בסיס כפר מערות יהודי מהתקופה הרומית, על ידי שליט דרוזי שהגיע מדרום לבנון. במסגרת עבודת השימור שנערכה עם חברת ארכו חוזקו אבנים רבות במצודה, הוזרקו חומרים מיוחדים לעובי הקירות והמבנה העתיק ונקדחו כ-20 קידוחים עמוקים לתוך הסלע על מנת ליצור אחיזה לקירות התלויים.

"תהליך נוסף ומשמעותי שנעשה במקום הוא בניית אלמנט תומך מפלדה המדמה את קו הקיר המקורי של המצודה, שמטרתו לתמוך את קירות האבן התלויים באוויר. הפרויקט היה מלווה באתגרים הנדסיים ולוגיסטיים קשים ביותר שהפכו אותו למאתגר ומיוחד, ואנחנו מאוד שמחים שהוא הגיע לסיומו ונוכל להחזיר את המצודה אל קהל המבקרים", הוסיף מנהל צוותי השימור במחוז צפון, יונתן אורלין.

במצוק גם פעורות מאות מערות שנוצרו בראשיתן בתהליך טבעי (קארסטי), ובהמשך מכלולי המערות הטבעיות נחצבו והורחבו ביד אדם למטרות מגורים בתקופות קדומות. במערות נחצבו אולמות מגורים, בורות איסום, מכלולי מדרגות, מקוואות יהודים ובורות מים, אותן חצבו מתחת למערכת הניקוז הטבעית של הסלע, דרך החריצים הטבעיים בו.

לאורך תקופות החיים בחיי המצודה ובכפר המערות נעשה שימוש במערכות ניקוז הטבעיות למילוי בורות מים וקיום החיים במצודה מערכות אלו קרסו עם הנשים וכחלק מעבודות השימור נעשתה הטייה של מערכות הניקוז הטבעיות לצמצום הבלייה והפגיעה.

"מדובר בעבודה מורכבת מאוד שנעשתה במרכז המצוק הגבוה, שהובילה לתוצאות מרהיבות. כיום, חווית המבקר במצודה השתפרה פלאים, ולאחר עליה של 160 מדרגות ניכנס לתוך מבנה בן 400 שנה שמספק תצפית נוף מרהיבה וייחודית לנחל ארבל, לגליל התחתון ולגליל העליון", אמר אסף דורי, מנהל שמורת טבע וגן לאומי ארבל.

במהלך ביקור בשמורת טבע וגן לאומי ארבל, ישנם מספר מסלולי טיולים בשמורה. סביב מבואת האתר ניתן לצאת למסלול מעגלי קל על במת ההר הכולל ארבע תצפיות נוף מדהימות, או למסלול אתגרי המיועד למשפחות ומומלץ לילדים מגיל 7 ומעלה, הכולל ירידה ולאחר מכן עלייה של המצוק, ועובר גם במצודה ובמערות המקלט.

בחודשים יולי ואוגוסט, בתאריכים 16.7, 5.8 ו-20.8 יצאו הדרכות בכורה אל מאחורי הקלעים של עבודות השימור למסלול האתגרי ללא עלות בשעות 6:30 ו-7:00 שיועברו על ידי מורי דרך במסגרת פרויקט של משרד התיירות. לבאים בזמנם הפנוי, בשעות הבוקר ימתין איש מקצוע שידריך את המטיילים על עבודות השימור והפיתוח שנעשו במצודה.

כניסה לאתר לטובת הזריחה תחל מהשעה 5:15 בשבת הקרובה, ובמהלך חודש אוגוסט ב-5:30 בבוקר, אך ירידה למסלול תתאפשר החל מהשעה 6:30 על מנת לאפשר שקט גם לבעלי החיים הרבים בשמורה, שהאתר הוא ביתם.

צילומים: אסף דורי, רשות הטבע והגנים