כותרת
> C;
1/1
אורח חיים

יועץ בטיחות – מדוע הוא כה חשוב למפעל שלך ?

גולן אורח חייםפורסם: 05.08.20 , 10:11ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מה זה יועץ בטיחות ?

יועץ בטיחות חייב להיות בקיא בנושאי בטיחות רבים, במגוון רחב של סביבות עבודה. אחד התפקידים הכלולים בתיאור תפקיד יועץ בטיחות הוא לבדוק את מקום העבודה כדי להבטיח שהוא עומד בתקנות הבטיחות של הרגולטור. התוכניות שתוכננו על ידי היועץ חייבות לעמוד גם בהנחיות סביבתיות ובריאותיות. חשוב שהיועץ יכיר ויבין את ההנחיות הרגולטוריות ויהיה בעל כישורי תקשורת חזקים ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.

יועץ בטיחות – תקציר משימות

• לערוך הערכות סיכונים וביקורות.

• לתכנן הדרכות עובדים.

• לפקח על העבודה השוטפת.

• לפתח ולכתוב דוחות טכניים.

• לעבוד באופן עצמאי כדי לספק תמיכה בריאותית ובטיחותית לעובדים.

• לתקשר עם לקוחות ואנשים בדרגות מקצועיות שונות, השכלה וכו'.

• להבין את צרכי הלקוחות של העסק ולבנות מערכות יחסים איתם.

• לפתח וליישם תוכנית בריאות ובטיחות.

• לנתח את נתוני התאונות או כמעט תאונות ולהפיק דוחות והמלצות משמעותיות.

• לתכנן ולארגן בקשות לשיפורים שיעמדו בתאריכי יעד ויעדי ייצור.

לימודים והשתלמויות

השלב הראשון במילוי הדרישות של תיאור תפקיד יועץ בטיחות הוא לימודים והשתלמויות. ההסמכה ניתנת למי שעבר קורס ממונים על הבטיחות וקיבל הסמכה ממפקח עבודה ראשי. ההסמכה מוגבלת בזמן ולכן יש לוודא שהיא בתוקף. היועץ יכול להשתלם בנושאים נוספים למשל בתחום הבריאות, מזון, טכנולוגיה סביבתית, תקנות חדשות בתחומי הבריאות והבטיחות, בטיחות אש, בטיחות בנייה, בריאות תעסוקתית ועוד.

הערכת מצב הבטיחות במקום העבודה

אחד התפקידים החשובים של יועץ בטיחות הוא הערכת מצב הבטיחות במקום העבודה. בהתאם לתנאי חוזהו, יועץ הבטיחות מבצע בדיקות תקופתיות במקום העבודה. בין השאר הוא בודק את אמצעי המגן האישיים המסופקים לעובדים ומחפש מיקום נכון של שלטי אזהרה בכל מקום העבודה. למשל על ארונות חשמל חייב להיות מותקן שילוט אזהרה המזהיר על סכנת התחשמלות, או למשל שלט איסור שימוש על ציוד חשמלי תקול.

לאחר שהיועץ מבצע את הבדיקה הראשונית, הוא מספק רשימה של סוגיות בטיחות פתוחות לטיפול ההנהלה. יחד עם הרשימה יועץ הבטיחות מספק רשימה של נהלים ספציפיים שההנהלה יכולה לבצע כדי להתמודד עם הבעיות. במקרים מסוימים מפעל אף עשוי להיות מושבת, אם בעיות בטיחות רציניות אינן מטופלות.

ביצוע הדרכות בטיחות

יועץ בטיחות מציע הכשרה לעובדים במגוון נושאי בטיחות כחלק מתיאור התפקיד שלו. לדוגמה, יועץ בטיחות עשוי להדגים את השימוש הנכון במטף כיבוי לעובדי המשרד. הוא עשוי להכשיר עובדי מחסנים על אמצעי הבטיחות בעת טעינה ופריקה במלגזה. הערכת הבטיחות הראשונית במקום העבודה מציינת לעתים קרובות איזה סוג של הכשרות ותרגולי בטיחות הוא המתאים ביותר לסביבה מסוימת במקום העבודה, למשל רצפת הייצור.

לאחר שכל העובדים יקבלו את ההכשרה הנדרשת, היועץ עשוי לבלות זמן נוסף עם עובד ייעודי ויעניק לו הכשרה נוספת כך שיוכל ללמד את שיעורי הבטיחות לכל עובד חדש עתידי. הכשרה בטיחותית חיונית למניעת תאונות ולהפחתת תביעות משפטיות אפשריות נגד הארגון.

פיתוח מדריכי ונהלי בטיחות

יועצי בטיחות רבים כותבים גם מדריך או נוהל בטיחות במקום העבודה. בעבודה עם צוות ההנהלה, מדריך הבטיחות מפרט את תפקידה של החברה בשמירה על הבטיחות במקום העבודה. כל התוכניות הספציפיות, כגון נתיבי בריחת אש, פתחי חירום וכו' כלולות במדריך. המדריך עשוי גם לציין את סוג ההדרכה שכל עובד זקוק לה. מדריך הבטיחות הופך לרוב לחלק מחבילת משאבי האנוש שניתנת לכל העובדים כדי לעזור להם לקיים את נהלי הבטיחות הנכונים בעבודה.

חקר תאונות או כמעט תאונות

יועצי בטיחות עשויים להידרש גם לתאונות או כמעט תאונות שהתרחשו באתר. הם חוקרים את הנסיבות שהובילו לתאונה, כמו גם את תגובת העסק לאירוע, מעקב אחרי האירוע ויישום לקחים על מנת למנוע ככל האפשר את התאונה הבאה.

הצורך ביועץ בטיחות

מחקרים שונים צופים שמספר משרות יועצי הבטיחות יגדל לאורך השנים בגלל עליית המודעות לבטיחות ובריאות ובגלל הרגולציה. למשל עם כניסתם לתוקף של תקנות סביבתיות חדשות, יהיה צורך בייעוץ נוסף כדי לעזור למעסיקים לעמוד בהנחיות החדשות.

חברת אפקט הבטיחות

חברת 'אפקט הבטיחות בע"מ' מספקת פתרונות מלאים בתחום הבטיחות, החירום והסביבה לארגונים ועסקים לצורך מוכנות מיטבית ועמידה בדרישות החוק והתקנות בישראל. החברה מבצעת הדרכות בתחום הבטיחות בעבודה, בטיחות אש, עזרה ראשונה וחומרים מסוכנים, מספקת שירותי ממונה בטיחות, יועץ בטיחות, מבצעת סקרי בטיחות, ליווי בעלי תפקיד בבטיחות, רישוי עסקים, קבלת היתר רעלים, הכנת תיק שטח, תיק מפעל, ניהול האיכות בארגון לקבלת תקן איכות ועוד.

החברה פועלת בכל רחבי הארץ בצפון, במרכז, בדרום: חיפה, טבריה, נתניה, תל אביב, רמת גן, רעננה, ירושלים, יהודה ושומרון, אשדוד, באר שבע, אילת, וכל היישובים הסמוכים.

https://www.safety-effect.com