כותרת
> C;
1/1
חדשות

אוהבים חיות? דאגו לרווחתם גם בפינות החי

גולן חדשותפורסם: 05.01.20 , 11:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

התופעה המופלאה שבקשר הישיר בין בני האדם לבעלי החיים מופנה בשנים האחרונות למטרות חינוכיות וטיפוליות. כך פינות חי רבות ממוקמות במוסדות החינוך ברשויות המקומיות. בארגון הרופאים הווטרינרים מדגישים את המחויבות של כולנו לטפל בחיות שבפינות החי בצורה נאותה למען שמירה על רווחתן של החיות ושמירה על בריאות הציבור.

מוסדות חינוך רבים מטפחים פינות חי במטרה לחנך לאהבת בעלי החיים, לאחריות, לחמלה ולהתפתחותם הרגשית של תלמידיהם. כך, בשנים האחרונות גדלו מספר פינות החי במערכת החינוך וברשויות המקומיות. כדי שפינות החי יהיו מקום שבו ניתן לטפח את החינוך לאהבת בעלי חיים יש להקפיד על תנאי החזקה וטיפול נאותים, האכלה במזון מותאם, ניקיון מקומות המגורים של החיות ושמירה על שקט. בנוסף לכך יש להדריך וללוות את הילדים במהלך המפגש עם בעלי החיים כדי לתווך להם את תחושותיהן של החיות – היכן אפשר להחזיק אותן, מה מפריע להן ועוד, ולשמש דוגמה בכל מה שקשור לטיפוח הקשר איתן.

הקמת פינת חי מחייבת חשיבה ותכנון מעמיק, קודם כל למען רווחתם של בעלי החיים, כך הילדים יוכלו ליהנות מהחיות ומהטיפול בהן. זוהי אחריות לטווח ארוך ופעילות שאינה נפסקת בחופשות. הזנחה וחוסר תשומת לב עלולים לגרום סבל לבעלי החיים, להעביר מסרים מנוגדים לערכים חינוכיים ולפתח זיהומים ומחלות בקרב בעלי החיים ובסובבים את פינת החי. לפי חוזר מנכ"ל שנקבע בנושא פינות החי, תהליך התכנון והקמת פינת חי במוסדות לימוד מחייב להקים ועדת היגוי שתלווה את ההקמה ואת תפעולה. בוועדה זו ישתתפו היועץ החינוכי, נציג ועד ההורים, נציג התלמידים, נציג רווחה מרשות המקומית, פסיכולוג חינוכי ומורים שעתידים להיות חלק פעיל מפינת החי. בנוסף לכך, מומלץ להזמין את וטרינר הרשות המקומית על מנת שיעניק את הידע והכלים הנכונים לבנייה של פינת החי, קבלת בעלי החיים ובדיקת בריאותם, ושידריך את הצוותים כיצד לתפעל את פינת החי ולדאוג לרווחת החיות.

ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות: "לפינות חי ערך מוסף בחינוך הילדים לאהבת בעלי חיים ולהכרות איתם. אנו ממליצים לשלב את התלמידים בכל שלבי התכנון, ההקמה, הניהול והתחזוקה של פינת החי. לערוך פעילות חינוכית לתלמידים אשר תשלב היכרות עם בעלי החיים בפינת החי, והיכרות עם חוק צער בעלי חיים.. הפיקוח על פינות החי הכרחי: בעלי חיים אינם יכולים להתלונן, ומחובתנו להגן עליהם, למנוע מהם סבל, לשמור על רווחתם ועל בריאות הציבור".

נלקח מאתר: freepik